Spotřebitelský vs. klinický test

Všichni se ohánějí testy. Testuje se všechno. Léky, výživové doplňky, kosmetické přípravky a mnoho dalšího.

Ale jaký je rozdíl v testech?

Spotřebitelský test se už podle svého zájmu soustředí na názor spotřebitele, tedy koncového zákazníka. To znamená, že o „kvalitě výrobku“ rozhoduje sám spotřebitel? Co se většinou testuje? Testuje se to, co může samotný spotřebitel subjektivně vyhodnotit.

Například u krémů se hodnotí:

  • jeho vůně
  • jak dobře se roztírá
  • jak působí na pleti (jestli například nevyvolává dojem štipkání)
  • jak rychle se vstřebává
  • jak se dotyčný cítí bezprostředně po použití krému (pocit hydratované pleti,…)
  • jak se cítí při dlouhodobém používání (projasněná pleť, pocit pevnější pleti,…)

Vše se většinou hodnotí formou škalovacího dotazníku, kdy výše uvedená kritéria hodnotíte v rozsahu např. od 1 do 10. Takový test si můžete zorganizovat i vy sami. Zabere vám to určitý čas a potřebujete k tomu především skupinu dobrovolníků (nejlépe typických spotřebitelů), na kterých testování provedete.

Závěrem pak může být:

Obnovuje kontury obličeje 78%*
*Účinnost podle spotřebitelských testů na 90 ženách starších 40 let (při používání kombinace denního a nočního krému)

To znamená, že 70 žen z 90 se nezávisle shodlo na tom, že se dostavila obnova kontury obličeje. A u těch 20 se tak nestalo.  🙁 

microscope-275984_1920

Naproti tomu klinický test se opírá o vědecké postupy a metody. Opět je vybraná skupina dobrovolníků. Budou-li se u nich např. měřit účinky krému na množství a hloubku vrásek, tak se pokročilými technologiemi změří a zaznamenají vrásky před používáním krému a následně v průběhu a na konci testovaného období. Testovaný dobrovolník pravidelně používá krém (případně sadu krémů) a chodí na „kontroly“ stavu jeho pleti. Výsledky takového testu jsou pak velmi přesné. Nespoléhají se na názor spotřebitele, ale na vědecké metody a měření. Díky tomu jsou klinické testy mnohem dražší a náročnější na zpracování získaných údajů.

U výrobku pak najdete tento výsledek:

Redukuje vrásky až o 33% – klinicky prokázáno*
*Klinicky testováno na 31 ženách po dobu 12 týdnů

V takovém případě si můžete být jistá, že se redukce vrásek bude zcela nepochybně týkat i vás.

MŮJ NÁZOR:

Já osobně důvěřuji více KLINICKÝM TESTŮM, už jen proto, že jsem původně vystudoval fyziku a tam jsme většinu věcí ověřovali právě pokusy. Výsledky klinických testů mě osobně více přesvědčí o kvalitě produktu, než obdobný spotřebitelský test.